weber grill
Woda do Firmy

Przyrządzanie posiłków na świeżym powietrzu jest w okresie letnim bardzo popularne. Z tego względu producenci prześcigają się w coraz to nowszych i bardziej atrakcyjnych ofertach, obejmujących innowacyjne i tradycyjne grille ogrodowe oraz niezbędne akcesoria do grillowania. Wszystkie konstrukcje grilla charakteryzują się różnorodnymi właściwościami oraz ceną. Pomimo coraz to nowszych i bardziej unowocześnionych ofert, największą popularnością cieszą się bezsprzecznie tradycyjne grille węglowe.

Na szczególną uwagę zasługują węglowe grille turystyczne, które w okresie letnim biją szczyty popularności. Jest to zapewne związane z ich łatwo dostępnością oraz atrakcyjną ceną, ponieważ tego typu grill można nabyć w niemal każdym supermarkecie i wyspecjalizowanym sklepie, za kwotę mniejszą niż 200 złotych. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, ponieważ tradycyjny, turystyczny grill składa się jedynie z rusztu oraz z metalowego paleniska, zamieszczonego na stelażu. Kupując taką konstrukcje musimy zwrócić szczególną uwagę na jego stabilność, ponieważ to ona decyduje o bezpieczeństwie podczas grillowania. Jeśli zauważymy, że produkt nie trzyma się stabilnie wyrównanego podłoża, wówczas lepiej jest zrezygnować z jego zakupu i zainteresować się innym, bardziej stabilnym modelem. Kolejna kwestia jest jakość wykonania, najtańsze grille blaszane są bardzo mało odporne na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci. Dlatego przeważnie psują się już po jednym sezonie letnim.

Nieco droższym aczkolwiek równie popularnym rozwiązaniem są tradycyjne, turystyczne grille węglowe, wyposażone w pokrywę. Zakup takiego profesjonalnego i odpornego grilla ogrodowego to wydatek rzędu kilkuset złotych. Pokrywa ma bardzo duże znaczenie podczas przyrządzania większych kawałków mięs oraz w przypadku, gdy podczas grillowania panują niekorzystne warunki pogodowe. Dzięki pokrywie możemy grillować podczas delikatnego deszczu oraz w czasie, gdy na wewnątrz wieje silny wiatr. Dokładnie osłonięty ruszt jest miejscem, w którym temperatura bardzo równomiernie się rozkłada, co jest znaczącym ułatwieniem w przygotowywaniu smacznych posiłków. Przeważnie konstrukcja tych produktów jest wykonana z bardzo odpornego żeliwa, które przynosi wiele zalet. Po pierwsze jest to tworzywo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jego wysoka masa pozytywnie wpływa na stabilność konstrukcji i uniemożliwia przewrócenie paleniska podczas użytkowania.Warto pamiętać, że grille żeliwne bardzo dobrze akumulują ciepło, co ma duże znaczenie w równomiernym opiekaniu potraw. Niestety duża masa żeliwa może być także znaczącą wadą, ponieważ znacznie utrudnia możliwość swobodnego przenoszenia grilla turystycznego. Z tego powodu producenci tworzą żeliwne grille o mniejszych rozmiarach, które są nieco bardziej poręczne i można je przenosić z miejsca na miejsce.

Drugie miejsce pod względem popularności zajmują grille gazowe, które są coraz częściej spotykane w większości polskich aranżacji ogrodowych i działkowych. Grill gazowy według cen na portalu http://www.grillsklep.pl/ jest większym wydatkiem niż grill węglowy, ponadto nie wytwarza tradycyjnego aromatu, co według wielu grillowiczów jest dość dużą wadą. Pomimo tych wad, grill opalany gazem jest coraz chętniej kupowany przez osoby w każdej kategorii wiekowej. Dzieje się tak, ponieważ grill gazowy jest bardzo łatwy w obsłudze, nie wymaga czasochłonnego rozpalania paleniska i w kilka chwil osiąga pożądaną temperaturę. To wszystko stanowi bardzo duże ułatwienie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grillowaniem i chcą przyrządzać potrawy w bardzo prosty i higieniczny sposób. Warto także zauważyć, że grille opalane gazem propanowo butanowym są bardziej ekonomiczne w eksploatacji niż ich węglowe odpowiedniki. Niski koszt może nabierać dużego znaczenia, jeśli chcemy regularnie i często przyrządzać potrawy na świeżym powietrzu. Jeszcze przed zakupem grilla gazowego, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że jego użytkowanie jest związane z przepisami prawnymi, które umożliwiają korzystanie z konstrukcji, tylko w przypadku, gdy butla gazowa jest schowana do specjalnego schowka, lub umieszczona w odległości półtora metra od paleniska. Jest to dość istotna kwestia, która poprawia bezpieczeństwo wszystkich użytkowników aranżacji ogrodowej lub działkowej.

Trzecią grupą produktów są grille opalane prądem elektrycznym. Takie rozwiązanie jest stosunkowo nowe i dopiero zyskuje swoich zwolenników, W ofertach handlowych możemy znaleźć dość tanie grille elektryczne o słabej izolacji. Jednak pamiętajmy ze ich zakup uniemożliwi nam korzystanie z grilla na działce czy we wnętrzu aranżacji ogrodowej. Tanie modele mogą być użytkowane tylko w miejscach suchych: na balkonach, tarasach oraz we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Nieco droższe, bardziej zaawansowane grille zasilane prądem elektrycznym posiadają bardzo dobrą izolację, dzięki której mogą być ubytkowane w niemal każdym miejscu. Ich konstrukcja bardzo przypomina grill opalany gazem, ponadto posiada bardzo zbliżone zalety, takie jak możliwość regulacji temperatury paleniska czy łatwość do utrzymania w czystości. Niestety każdy grill elektryczny może być użytkowany jedynie w miejscach, które posiadają stale zasilanie elektryczne, jest to dość dużym utrudnieniem, w momencie, gdy planujemy biwakowanie poza miastem oraz w ogrodach pozbawionych przyłączy elektrycznych.

Ostatnią, najmniej popularną grupą produktów są grille indukcyjne.  Mała popularność tych produktów jest ściśle związana z faktem, że dopiero wchodzą na światowe rynki. Grille indukcyjne są najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, ponieważ nie można się nimi poparzyć. Zatem jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze. Kolejną zaletą konstrukcji indukcyjnych jest ich ekonomia. Nowoczesne grille indykacyjne zużywają kilkukrotnie mniej energii niż tradycyjne konstrukcje zasilane prądem elektrycznym.  Niestety zakup grilla indukcyjnego wiąże się z koniecznością poniesienia znaczących kosztów. Ponadto owe produkty są trudnodostępne, i można je spotkać jedynie w profesjonalnych sklepach oraz na aukcjach internetowych.

Sezon grillowy otwar

Wraz z nadzwyczaj ciepłą wiosną, wcześniej niż zwykle rozpoczął się ...

Grillowanie w domu

Jeszcze niedawno grill kojarzył się tylko z wyjazdem na działkę, ...

Grillowany kurczak z

Składniki - uda z kurczaka: 4 sztuki - czosnek: 3 ząbki - wino ...

Jak i gdzie ustawic

Grille ogrodowe to akcesoria, które można zrobić samemu, jeśli tylko ...

Najpopularniejsze ty

Przyrządzanie posiłków na świeżym powietrzu jest w okresie letnim bardzo ...